Rady podnikatelům

Úroky jsou ZATÍM nízké

Úrokové sazby-ZATÍM nízké, jak to vypadá do budoucna, využít úvěr k rozvoji společnosti nyní, nebo ještě počkat?

Mnoho společností v posledních letech snižovala svoji úvěrovou angažovanost. Důvody mohly být různé, zvýšený tlak bank, které trpěly a mnohé ještě trpí podkapitalizací, snížení spotřebitelské poptávky a s tím spojeným poklesem výroby atd. Jediná oblast, která podporovala a stále ještě podporuje využití úvěrů k rozvoji podnikání jsou nízké úrokové sazby. Zatím je dobře, ale jak ukazuje stále více politických proklamací, nebude to trvat věčně. Stojí proto zamyslet se nad tím, zda je správný čas investovat a v jaké oblasti a využít případné zvýšení úrokových sazeb k získání konkurenční výhody. Věříte-li svému businessu, zvažte tuto alternativu. Na uvedeném linku naleznete očekávání ČNB v základních markoekonomických oblastech v nejbližší době. Nutno říci, že jsou vskutku zajímavá. Link:   http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/prognoza/

Nedostatek finačních prostředků

Jedním z nejčastějších problémů se kterými se firmy potýkají, je nedostatek finančních prostředků a to nezřídka i v době, kdy firma tvoří zisk. Jak na takovou situaci reagovat?

Pokud závazky společnosti vůči svým dodavatelům přesáhnou 3 násobek  měsíčních tržeb, jedná se již o kritickou situaci, která se musí neprodleně řešit, aby nedošlo k negativnímu ovlivnění vámi realizovaných tržeb, nebo produkce společnosti, vlivem opatření na straně dodavatelů. Možností jak zlepšit  likviditu je několik, např. získáním dodatečných externích provozních zdrojů jako je bankovní úvěr, zpětný leasing, nebo prostřednictvím krátkodobého odkupu pohledávek /factoringové služby/ atp. Tato forma je však relativně nákladná. Je potřeba vzít v úvahu, že i relativně přijatelné úroky tvoří dnes cca 50%  podíl na výnosech bankovního klienta a tedy dalších cca 50% je tvořeno různými poplatky atd. Další oblastí, která je relativně rychlá a málo nákladná, je zvýšení vlastní efektivity procesů ve společnosti, které vede k vlastním úsporám, ke zvýšení dynamiky realizovaných aktivit a tedy k vygenerování dodatečných zdrojů, které mohou být následně vloženy zpět do podnikání např. na snížení závazků a tedy ke snížení zadluženosti . Na tuto oblast se zaměřuje např. naše služba MoneyMining.   

O ČEM SE PÍŠE

Kurzy koruny

EMU - euro 1 EUR = 25,280 CZK

USA - dolar 1 USD = 23,131 CZK

Velká Británie - libra 1 GBP = 30,035 CZK

Aktuality

Diverzifikace a to na všech frontách bude asi nejžhavějším tématem v letošním roce.

více informací

Rady podnikatelům

Úrokové sazby-ZATÍM nízké, jak to vypadá do budoucna, využít úvěr k rozvoji společnosti nyní, nebo ještě počkat?

více informací